Groupings, start times announced for U.S. Junior Amateur Championship at Martis Camp | SierraSun.com

Back to: Sports

Groupings, start times announced for U.S. Junior Amateur Championship at Martis Camp

GROUPINGS AND START TIMES

Monday (July 22), hole No. 1 / Tuesday (July 23), hole No. 10

         7 a.m. – 12:15 p.m. – Edwin Yi, Beaumont, Calif.; Theo Humphrey, Greenwich, Conn.; Patrick Murphy, Canada

         7:10 a.m. – 12:25 p.m. – Brian Ohr, Northbrook, Ill.; Pablo Torres, Colombia; Chase Johnson, Barberton, Ohio

         7:20 a.m. – 12:35 p.m. – Cameron McRae, Little Rock, Ark.; Johnny Jones, Flower Mound, Texas; Cole Berman, Rosemont, Pa.

         7:30 a.m. – 12:45 p.m. – Blake Fiest, Huntersville, N.C.; William Pollock, Eugene, Ore.; Ryan Fowler, Warren, Ohio

         7:40 a.m. – 12:55 p.m. – Tiger Lee, Hong Kong China; Max Donohue, Sioux Falls, S.D.; Nick Heinen, Edmond, Okla.

         7:50 a.m. – 1:05 p.m. – Jooho Lee, Canada; William Register, Burlington, N.C.; Aaron Terrazas, Bluffton, S.C.

         8 a.m. – 1:15 p.m. – Jim Liu, Smithtown, N.Y.; Jorge Antonio Garcia, Venezuela; Jack Comstock, Jacksonville, Fla.

         8:10 a.m. – 1:25 p.m. – Justin Suh, San Jose, Calif.; Patrick Flavin, Highwood, Ill.; Michael Pisciotta, Alpharetta, Ga.

         8:20 a.m. – 1:35 p.m. – Cheng Jin, People’s Republic of China; Cole Dillon, Manhattan, Kan.; James Beckner, Kingsport, Tenn.

         8:30 a.m. – 1:45 p.m. – Zecheng Dou, People’s Republic of China; Jeffrey Swegle, West Des Moines, Iowa; Sean Carlon, Albuquerque, N.M.

         8:40 a.m. – 1:55 p.m. – Jae Hoon Kim, Republic of Korea; Derek Castillo, Yorba Linda, Calif.; Vasili Kartos, Birmingham, Ala.

         8:50 a.m. – 2:05 p.m. – Paul Lei, Middleton, Mass.; Corey Eddings, Roseville, Calif.; Ben Schlottman, Advance, N.C.

         9 a.m. – 2:15 p.m. – Kai Ruiz, Mapleton, Utah; Cody Riecks, Auburn, Calif.; Trevor Phillips, Inman, S.C.

Monday (July 22), hole No. 10 / Tuesday (July 23), hole No. 1

         7 a.m. – 12:15 p.m. – Adam Wood, Zionsville, Ind.; Kristian Caparros, Hollywood, Fla.; Will Grimmer, Cincinnati, Ohio

         7:10 a.m. – 12:25 p.m. – Coleman Self, Greenwood, S.C.; Spencer Painton, Aurora, Colo.; Brian Carlson, Madison, Conn.

         7:20 a.m. – 12:35 p.m. – Bryce Evon, Canada; P.J. Samiere, Kailua, Hawaii; Ben Fuller, Birmingham, Ala.

         7:30 a.m. – 12:45 p.m. – Daniel Ault, Lansing, Mich.; Jack Gianniny, Rochester, N.Y.; Benjamin Griffin, Chapel Hill, N.C.

         7:40 a.m. – 12:55 p.m. – Sawyer Shaw, West Palm Beach, Fla.; Cameron Young, Scarborough, N.Y.; Ryan Ruffels, Australia

         7:50 a.m. – 1:05 p.m. – Kyler Tate, Winter Garden, Fla.; Matt Echelmeier, Columbia, Mo.; Dan Woodbury, Upton, Mass.

         8 a.m. – 1:15 p.m. – Matthew Lowe, Farmingdale, N.Y.; Jake Kelley, Littleton, Colo.; Zander Lozano, Fair Oaks Ranch, Texas

         8:10 a.m. – 1:25 p.m. – Alex Blue, Cocoa Beach, Fla.; Gustavo Morantes, Venezuela; Adam Button, Brentwood, Tenn.

         8:20 a.m. – 1:35 p.m. – Carey Bina, Villanova, Pa.; Scottie Scheffler, Dallas, Texas; Daniel Connolly, San Francisco, Calif.

         8:30 a.m. – 1:45 p.m. – Bradley Knox, Menlo Park, Calif.; Aaron Guanlao, Haslet, Texas; Jacob Lehman, Canada

         8:40 a.m. – 1:55 p.m. – D.J. Vogt, Louisville, Ky.; Caleb Ramirez, Blythe, Calif.; Davis Richards, China Grove, N.C.

         8:50 a.m. – 2:05 p.m. – Kyle Hart, Midlothian, Va.; Yu-Chuan Hsiang, Rowland Heights, Calif.; Paul Stankey, Eden Prairie, Minn.

         9 a.m. – 2:15 p.m. – Jeremy Wall, Brielle, N.J.; William Gordon, Davidson, N.C.; Daniel Hudson, Western Springs, Ill.

Monday (July 22), hole No. 1 / Tuesday (July 23), hole No. 10

         12:15 p.m. – 7 a.m. – Easton Paxton, Riverton, Wyo.; Jackson Shoenfelt, Boynton Beach, Fla.; Keenan Huskey, Greenville, S.C.

         12:25 p.m. – 7:10 a.m. – Johnny Hyun, Irvine, Calif.; Spencer Ralston, Gainesville, Ga.; Tobin Niblett, Austin, Texas

         12:35 p.m. – 7:20 a.m. – Wilson Furr, Jackson, Miss.; George Cunningham, Tucson, Ariz.; Greg Gonzalez, Riverside, Calif.

         12:45 p.m. – 7:30 a.m. – Jon Pick, Canada; Ben Huizinga, Orlando, Fla.; Dean Sakata, Diamond Bar, Calif.

         12:55 p.m. – 7:40 a.m. – Aaron Wise, Lake Elsinore, Calif.; Marc Casullo, Canada; Matthew Perrine, Austin, Texas

         1:05 p.m. – 7:50 a.m. – Aaron Wirt, Des Moines, Iowa; Sean Crocker, Zimbabwe; Carter Mobley, Waynesboro, Ga.

         1:15 p.m. – 8 a.m. – Harrison Frye, Gastonia, N.C.; Nicholas Mitter, Brighton, Mich.; Austin Connelly, Irving, Texas

         1:25 p.m. – 8:10 a.m. – Doug Ghim, Arlington Heights, Ill.; Chris Navarro, Davidsonville, Md.; Jonathan Keppler, Marietta, Ga.

         1:35 p.m. – 8:20 a.m. – Brad Dalke, Hobart, Okla.; Blake Abercrombie, Rocklin, Calif.; Will Bernstein, New York, N.Y.

         1:45 p.m. – 8:30 a.m. – Sam Burns, Shreveport, La.; Jacob Henny, Norwalk, Conn.; Shuai Ming Wong, People’s Republic of China

         1:55 p.m. – 8:40 a.m. – Amay Poria, Morgan Hill, Calif.; Matt Holuta, Indiana, Pa.; John Augenstein, Owensboro, Ky.

         2:05 p.m. – 8:50 a.m. – Nick Hardy, Northbrook, Ill.; Sam Horsfield, Davenport, Fla.; Preston Fleenor, Mission Hills, Kan.

         2:15 p.m. – 9 a.m. – Patrick Welch, Providence, R.I.; Ivan Camilo Ramirez, Colombia; Tyson Reeder, Edmond, Okla.

Monday (July 22), hole No. 10 / Tuesday (July 23), hole No. 1

         12:15 p.m. – 7 a.m. – Zachary Bauchou, Forest, Va.; J.D. Hughes, Carlisle, Pa.; Jaece Stokes, West Haven, Utah

         12:25 p.m. – 7:10 a.m. – Michael Davis, Newtown Square, Pa.; Jack Fitzgerald, Wilmington, N.C.; Kaylor Steger, Sturtevant, Wis.

         12:35 p.m. – 7:20 a.m. – Ben Doyle, La Jolla, Calif.; Camilo Mexsen, Mexico; Will Minton, Raleigh, N.C.

         12:45 p.m. – 7:30 a.m. – Tyler Moore, Escondido, Calif.; Caleb Proveaux, Lexington, S.C.; Riley Johnson, Fargo, N.D.

         12:55 p.m. – 7:40 a.m. – Wes Artac, Kingwood, Texas; Maverick McNealy, Portola Valley, Calif.; Alvaro Ortiz, Mexico

         1:05 p.m. – 7:50 a.m. – Corey Shaun, Encinitas, Calif.; Levi Valadez, San Antonio, Texas; Joshua Gliege, Eagle, Idaho

         1:15 p.m. – 8 a.m. – Bradley Keyer, Henderson, Nev.; Jake Shuman, Needham, Mass.; Thaddeus Obecny II, Wheeling, W.Va.

         1:25 p.m. – 8:10 a.m. – John Souza, Phoenix, Ariz.; Michael Cotton, Katy, Texas; Sahith Theegala, Chino Hills, Calif.

         1:35 p.m. – 8:20 a.m. – Tennoshin Ogawa, Japan; Sam Meuret, Brunswick, Neb.; Jalen Griffin, Ambler, Pa.

         1:45 p.m. – 8:30 a.m. – Luis Gagne, Costa Rica; Joshua Seiple, Castle Rock, Colo.; Lucas Herbert, Australia

         1:55 p.m. – 8:40 a.m. – Davis Riley, Hattiesburg, Miss.; Samuel Sicard, Woodbury, Minn.; Victor Ponte, Camarillo, Calif.

         2:05 p.m. – 8:50 a.m. – TBD; Andy Zhang, People’s Republic of China; Tyler Collier, Chico, Calif.

         2:15 p.m. – 9 a.m. – Cole Madey, West Linn, Ore.; Jacob Joiner, Albany, Ga.; TBD.

TRUCKEE — The United States Golf Association (USGA) released groupings and starting times for the first two rounds of the U.S. Junior Amateur Championship on Monday and Tuesday at the 7,740-yard, par-72 Martis Camp Club.

The U.S. Junior Amateur consists of 36 holes of stroke play on July 22 and 23, after which the field will be reduced to the low 64 scorers. There will be six rounds of match play, starting July 24.

The quarterfinals and semifinals are slated for July 26. The championship is scheduled to conclude with a 36-hole final on Saturday, July 27, starting at 7 a.m. PDT.

Read a preview of the U.S. Junior Amateur Championship here.