Ganong barrels to fourth at Junior Worlds | SierraSun.com

Ganong barrels to fourth at Junior Worlds

U.S. Ski Team reports

FORMIGAL, Spain (Feb. 26) – U.S. Ski Team racer Travis Ganong of Olympic Valley went all out at the 2008 Junior World Championships to tie for fourth place in the men’s downhill on the Tres Hombres course.

“Small mistakes kept the U.S. from a podium or two on the men’s side,” Walt Evans, national competition director and U.S. team leader, said. “We didn’t quite get done what we could have, nevertheless, good skiing and great experience for these young athletes.

“Travis touched his hip and shoulder down on the entry turn of the first major jump,” Evans continued. “The impact caused his shoulder to dislocate but he continued his run and rotated his shoulder back into position. Travis still ended up in a tie for fourth.”

Hagen Patscheider of Italy won the men’s downhill in sunny Italy, followed by Norwegian Eian Sandvik and Jonas Fravi of Switzerland in third. Matts Olsson of Sweden tied for fourth with Ganong.

“The course drops almost 700 vertical meters and has variable terrain and variable exposure to wind and sun. Waxing and ski preparation has been a challenge,” Evans said.

In the women’s downhill, Alice McKennis (Glenwood Springs, CO) led U.S. women in ninth place, followed by Kirsten Cooper (Eagle, CO) in 12th.

Recommended Stories For You

“The performance of the women was solid with four U.S. skiers in the top 20,” Evans said. “Most of the girls moved up relative to their start positions.”

Ilka Stuhec of Slovenia won the women’s downhill, followed by Lara Gut of Switzerland in second and Viktoria Rebensburg of Germany in third.

The 2008 Alpine Junior World Championships continue Wednesday with men’s slalom.

Men’s downhill

1. Hagen Patscheider, Italy, 1:45.31

2. Eian Sandvik, Norway, 1:45.32

3. Jonas Fravi, Switzerland, 1:45.59

4. Matts Olsson, Sweden, 1:45.72

4. Travis Ganong, Olympic Valley, CA, U.S. C Team/Squaw Valley Ski Team, 1:45.72

18. Bump Heldman, Auburn, ME, U.S. Development Team/Gould Academy Snow Sports Club, 1:47.11

22. Maximilian Hammer, Jackson Hole, WY, U.S. Development Team/Jackson Hole Ski Team, 1:47.78

25. Wiley Maple, Aspen, CO, Aspen Valley Ski and Snowboard Club, 1:48.00

33. Andrew Phillips, Sandy, UT, U.S. Development Team/Rowmark Ski Academy, 1:49.20

37. Tommy Ford, Bend, OR, U.S. Development Team/Mt. Bachelor Ski Education Foundation, 1:49.54

Women’s downhill

1. Ilka Stuhec, Slovenia, 1:50.13

2. Lara Gut, Switzerland, 1:50.73

3. Viktoria Rebensburg, Germany, 1:51.17

4. Anna Fenninger, Austria, 1:51.38

5. Edith Miklos, Romania, 1:51.73

9. Alice McKennis, Glenwood Springs, CO, Rowmark Ski Academy, 1:52.56

12. Kirsten Cooper, Eagle, CO, U.S. Development Team/Team Summit/Santa Fe Ski Team, 1:53.35

13. Kiley Staples, Park City, UT, U.S. C Team/Rowmark Ski Academy, 1:53.50

18. Laurenne Ross, Klamath Falls, OR, U.S. Development Team/Mt. Bachelor Ski Education Foundation, 1:53.92

32. Julia Ford, Plymouth, NH, U.S. Development Team/Holderness Ski Team, 1:55.51

36. Katie Hartman, Breckenridge, CO, Team Summit, 1:57.79