Matt Gelso wins Sierra Nordic Duathlon at Auburn Ski Club | SierraSun.com

Matt Gelso wins Sierra Nordic Duathlon at Auburn Ski Club

Sun Staff report

Matt Gelso and Beth Reid captured the top spots in the Sierra Nordic Duathlon held at Auburn Ski Club on Sunday.

Gelso, a Truckee High grad and senior at the University of Colorado at Boulder, posted a winning time of 24 minutes and 24 seconds in the 10-kilometer, combined classic and skate race.

Reid, from Palo Alto, outdistanced the women’s field with a time of 27:31.9, which was good enough for ninth place overall.

August Teague finished runner-up to Gelso with a time of 25:35.2, while Truckee senior Russell Kennedy rounded out the top three in 25:36.1.

Phil Violett placed fourth (25:53.2) overall and Tav Streit fifth (26:20.4), followed by Alex Hamilton (6th, 26:28), Justin Ondry (7th, 26:29), Adam Wright (8th, 27:17.1), Jonathan Pluvinet (9th, 27:45) and Elyah Gordan (10th, 27:58.8).

Joanne Reid placed second behind her mother in the women’s wave and 11th overall, posting a time of 27:58.3. Kara Lapoint was third among women and 21st overall in 30:53.1, while Julie Young took fourth (31:10.3) and Debbie Hakansson fifth (31:47.1).

Recommended Stories For You

Skyler Mullings won the Junior 3K race with a time of 22:52.2, and Marc Chew finished runner-up in 33:33.8.

A total of 72 racers participated. The race is the start of the new Masters Challenge.

and#8212; Info from http://www.farwestnordic.org.

Place First Name Last Name Place Overall Class Place in Class Bib Time

1 Matt Gelso 1 MS1 1 33 24:24.0

2 August Teague 2 MS2 1 19 25:35.2

3 Russell Kennedy 3 MOJ 1 78 25:36.1

4 Phil Violett 4 MS1 2 63 25:53.2

5 Tav Streit 5 MM1 1 72 26:20.4

6 Alex Hamilton 6 MJ1 1 36 26:28.0

7 Justin Ondry 7 MJ1 2 1 26:29.0

8 Adam Wright 8 MOJ 2 66 27:17.1

9 Jonathan Pluvinet 10 MS1 3 80 27:45.0

10 Elyah Gordon 12 MM1 2 76 27:58.8

11 Carson Lindsay 13 MJ1 3 44 27:59.2

12 Terry Daley 14 MM4 1 60 28:07.3

13 Dan Hill 15 MM5 1 57 28:39.5

14 David Stover 16 MM5 2 74 29:19.1

15 Russell Reid 17 MM6 1 70 30:06.4

16 Alex Kopytko 18 MJ2 1 41 30:12.1

17 Peter Mayfield 19 MM3 1 27 30:30.7

18 Joseph Dengler 20 MM3 2 58 30:38.5

19 Matthew Sanford 22 MM2 1 71 30:53.6

20 Jeff Camp 25 MM3 3 54 32:06.2

21 Ralph Johnson 26 MM7 1 40 32:14.9

22 Mark Clifford 27 MM6 2 62 32:56.1

23 Stephen M Miller 28 MM6 3 20 33:08.3

24 Byron Beagles 30 MM7 2 22 33:22.0

25 Joe Piercy 32 MJ2 2 3 33:46.2

26 Bruce Eisner 33 MM6 4 55 33:51.0

27 Rik Eckert 34 MM3 4 77 33:51.5

28 Dan Warren 36 MM4 2 50 34:16.7

29 John Cobourn 38 MM7 3 26 35:10.2

30 Andy Pasternak 39 MM3 5 2 35:30.8

31 John Campbell 40 MM7 4 75 35:32.3

32 Thomas Stokes 41 MM7 5 73 35:46.8

33 Sam Zabell 43 MJ3 1 14 35:47.2

34 Kyle Brutschy 47 MM4 3 23 37:24.5

35 Frank Sarnquist 48 MM8 1 9 37:55.7

36 Peter Werbel 50 MM7 6 79 39:07.3

37 Mark Huffman 51 MM5 3 38 39:36.8

38 James Rosen 53 MM7 7 6 39:50.6

39 Barry Schwarz 55 MM4 4 64 40:17.0

40 Bruce Culbertson 57 MM6 5 28 40:23.7

41 Jack Wilson 58 MM9 1 65 40:58.2

42 John Gerbino 59 MM5 4 34 41:13.2

43 Tony Francis 61 MM5 5 32 43:56.8

44 John Goodman 63 MM9 2 35 46:08.2

45 Ulrich Luscher 64 MM10 1 56 48:47.5

46 Jim Wholey 65 MM7 8 16 49:34.2

47 Paul Harris 67 MM9 3 37 51:27.3

48 William Thauvette 68 MM8 2 12 53:01.7

49 Jim Zahradka 69 MM8 3 15 53:51.8

and#8212; http://www.farwestnordic.org

Place First Name Last Name Place Overall Class Place in Class Bib Time

1 Beth Reid 9 FM5 1 69 27:31.9

2 Joanne Reid 11 FJ1 1 68 27:58.3

3 Kara Lapoint 21 FS1 1 18 30:53.1

4 Julie Young 23 FM3 1 13 31:10.3

5 Debbie Hakansson 24 FM5 2 21 31:47.1

6 Laura Stern 29 FM4 1 61 33:21.6

7 Kelsey Dion 31 FOJ 1 29 33:33.1

8 Martha Bellisle 35 FM5 3 59 34:07.7

9 Molly Zurn 37 FM2 1 51 34:21.3

10 Vera Struc 42 FM6 1 39 35:47.1

11 June Lane 44 FM7 1 42 36:32.3

12 Raylene Chew 45 FJ2 1 24 36:40.0

13 Kelly Habibi 46 FJ2 2 67 36:42.4

14 Bria Riggs 49 FJ3 1 4 38:32.7

15 Maggie Fillmore 52 FM6 2 31 39:49.7

16 Nancy Rosenblum 54 FM5 4 7 39:51.5

17 Allie McDaniel 56 FJ2 3 45 40:17.9

18 Louise Wholey 60 FM8 1 17 42:34.8

19 Marilyn Modafferi 62 FM8 2 48 44:35.7

20 Helga Sable 66 FM9 1 8 49:46.0

21 Jeri Ann Smith 70 FM5 5 10 57:48.3

Place First Name Last Name Class Place in Class Bib Time

1 Skyler Mullings MJ4 1 49 22:52.2

2 Marc Chew MJ3 1 25 33:33.8